חימום הבית בעזרת קמין עץ הוא חוויה יוצאת דופן. שיטת חימום זו (קמינים עץ) עושה שימוש בעץ ממש כמו פעם ותוך כדי מפיצה אווירה נעימה בבית, אווירה של קסם. אמנם קמיני עץ עושים שימוש בחומר בערה מסורתי, אך הם בהחלט עברו גלגולים רבים וקמיני העץ המודרניים שונים ממה שראיתם לפני 30 שנה; אלו הם קמינים המשלבים טכנולוגיה מודרנית לצד שיטות הסקה של פעם. קמין עץ הוא שיטת חימום יעילה ומומלצת, אך על מנת ליהנות ממנה יש להקפיד על הוראות הבטיחות וגם טיפול התחזוקה. קמינים עץ אינם נחשבים לדבר מסוכן, אך בהחלט חשוב להפקיד על הוראות הבטיחות.

אז ממה בעצם צריך להיזהר ואלו טיפולי תחזוקה נדרשים?

הדבר הראשון שצריך לדעת הוא שקמין עץ, בניגוד לתנור חשמלי, מחייב שימוש בארובה; תהליך ההתקנה של קמינים העושים שימוש בעץ כולל התקנת ארובה לפי התקנים והסטנדרטים המקובלים.

אם בביתכם הותקן קמין עץ, בבואכם להפעילו עליכם להרחיק כל חומר דליק אשר נמצא בסביבת הקמין או הארובה. כל חומר דליק, בין אם זה מדלל צבע או מפת שולחן עלול להתחמם ולהתלקח! את הדלקת האש יש לעשות בהתאם להוראות היצרן ובעזרת אמצעים המיועדים מראש למטרה זו כמו מקלות דלק מוצק. בשום פנים ואופן על תנסו לאלתר עם דלק או חומר מתלקח אחר. כמו כן יש לשים לב באיזה עץ אתם משתמשים;  חשוב להשתמש בעץ יבש שעבר תהליך ייבוש ארוך של שנתיים. שימוש בעץ לח, למשך גזם עץ טרי גורם להרבה עשן אשר מצטבר בארובה בצורת משקעים.

בזמן פעולת קמין עץ בשום פנים ואופן אסור לגעת בקמין, פעולה זו עלולה לגרום לכוויות קשות. טיפול בקמינים עץ, כמו למשל הוספת בולי עץ, חייב להיעשות בעזרת כפפות וכלים המיועדים למטרה זו.  אם יש לכם ילדים בבית, חשוב להסביר להם את הסכנות ואף להשתמש ברשת מגן.

קמינים עץ – תחזוקה

מבחינת תחזוקת קמיני עץ, ניקיון הוא מילת המפתח. הפיח והעשן יוצרים משקעים בתוך הקמין ובארובה וחשוב לנקותם. משקעים אלו עלולים לפגוע בזרימת האוויר ולשבש את פעולת הקמין ולגרום לכם לנשום גזים רעילים. יש לנקות את הקמין באופן תקופתי.